а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подникне

подникнат; подникни, подникнете, подникнав, подникнаа, подникнал, (ќе) подникнев, (ќе) подникнеа, (ќе) подникнел, подникнат
Вид збор: Глагол, свршен
За растение - никне само малку.
Англиски: grow
Примери:
Пченицата подникнала.
Компирот подникнал.
Изведенки
1. подникнува несв.
подникнуваат
2. подникнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК