а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднесувач

мн. поднесувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што поднесува барање, поднесок, молба.
Англиски: submitter
Употреба: Административен термин
Примери:
Поднесувачот треба да плати такса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК