а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднесок

мн. поднесоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15354
Писмен спис со барање што се поднесува до некој орган на власта.
Англиски: petition
Употреба: Административен термин
Примери:
Таксата е наплатена и поништена на поднесокот.