а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднебје

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13398
1. крај, земја
Англиски: region Албански: nënqiell
Употреба: Географија
Примери:
Собираше предмети од разни поднебја.
2. Клима на одреден регион, област.
Англиски: climate Албански: klimë, mjedis
Употреба: Географија
Примери:
Медитеранско поднебје.
Родно поднебје.
3. Простор под небото, небеска височина.
Англиски: sky Албански: nënqiell
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Поднебјето над градот беше сиво.