а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднајаде

(се) поднајадат
Вид збор: Глагол, свршен
Се најаде малку, донекаде.
Англиски: eat
Примери:
Тој се поднајаде од месото, та за гравот веќе немаше место.
Изведенки
поднајадува несв.
(се) поднајадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи