а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаучи

поднаучат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22313
1. Научи, усвои знаење малку, донекаде.
Англиски: learn Албански: mëson
Примери:
Тој поднаучил германски.
Децата поднаучија да читаат и да пишуваат.
2. Навикне на нешто донекаде.
Англиски: teach Албански: mësohem
Примери:
Таа ги поднаучи децата да одржуваат лична хигиена.
3. Научи, дознае нешто.
Англиски: find out Албански: mësoj
Примери:
Поднаучивме дека си ја продавал куќата.
4. (се поднаучи) Се научи, усвои некакво знаење малку, донекаде.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Се поднаучивме како се одгледува тутун.
5. (се поднаучи) Се навикне малку, донекаде.
Англиски: get used Албански: mësohem
Примери:
Се поднаучивме на градскиот живот.
Се поднаучи сам да оди на училиште.
Изведенки
поднаучува несв.
(се) поднаучуваат