а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднатажи

(се) поднатажат
Вид збор: Глагол, свршен
Се натажи малку, донекаде.
Англиски: sadden
Примери:
Таа се поднатажи кога ги виде сирачињата слабо облечени.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК