а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднасмее

(се) поднасмеат; поднасмеј, поднасмејте; поднасмеав, поднасмеаја; поднасмеал; поднасмеан; (ќе) поднасмеев, (ќе) поднсмееја, (ќе) поднасмеел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20276
Се насмее малку.
Англиски: laugh
Примери:
Стариот се поднасмеа и продолжи да раскажува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК