а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднасмевне

(се) поднасмевнат
Вид збор: Глагол, свршен
Се насмевне малку.
Англиски: smile
Примери:
Тој се поднасмевна цинично.
Изведенки
1. поднасмевнува несв.
(се) поднасмевнуваат
2. поднасмевнување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи