а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаслов

мн. поднаслови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15518
1. Наслов под главниот наслов на текст.
Англиски: subtitle Албански: nëntitull
Употреба: Литература
2. Текст во филм под говорот на туѓи јазици.
Англиски: subtitle Албански: nëntitull
Употреба: Сцена
Примери:
Филмот се дава со германски поднаслови.