а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднареди

поднаредат; поднаредил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46330
1. Нареди по определен ред, нареди малку подобро.
Англиски: order Албански: rregulloj
Примери:
Исчистивме и поднаредивме додека дојдоа гостите.
2. Доведе во добра состојба малку, донекаде.
Англиски: put in order Албански: rregulloj
Примери:
Ја поднаредивме куќата со сѐ во неа.
3. (се поднареди) Се намести некако, донекаде.
Албански: rregulloj
Примери:
Децата се поднаредлиле некако пред да дојде директорот.
4. (се поднареди) Се дотера, се доведе во подобра состојба.
Англиски: improve Албански: përmirësoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се поднаредиле малку, не се како што беа.
Изведенки
поднаредува несв.
(се) поднаредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК