а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднамурти

поднамуртат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се намурти малку, донекаде.
Англиски: grumble Албански: mrrolet pak
Примери:
Тој се поднамурти и свика по децата.
2. За временски услови - стане облачно, мрачно.
Англиски: darken Албански: errësoj, mjegulloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Небото над градот се поднамурти, како да ќе врне.
Изведенки
поднамуртува несв.
(се) поднамуртуваат