а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднамуртен

поднамуртени
Вид збор: Придавка
Ранг: 43404
Што има малку намуртен, нерасположен, незадоволен израз на лицето.
Англиски: dissatisfied
Изведенки
1. поднамуртено прил.
Пример: Поднамуртено го погледна, ама ништо не рече.
2. поднамуртеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК