а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднамириса

поднамирисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намириса со мирис малку, донекаде.
Англиски: smell Албански: mbaj erë
2. Насети, открие нешто донекаде.
Англиски: sense Албански: ndjej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој поднамириса што подготвува директорот.
3. (се поднамириса) Се намириса малку, си стави мирис.
Англиски: perfume Албански: pafumos
Примери:
Се дотера, се поднамириса и излезе.
Изведенки
поднамирисува несв.
(се) поднамирисуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи