а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднамести

поднаместат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6954
1. Намести нешто на соодветно место или во определена положба.
Англиски: place Албански: përshtat
Примери:
Тој ја поднамести вратоврската и влезе во собата.
Ги поднамести книгите на масата.
Таа си го поднамести фустанот пред да излезе.
2. (се поднамести) Се намести, зазеде малку подобра положба.
Англиски: settle Албански: vendosem, zë pozit më të mirë
Примери:
Тој се поднамести поудобно на столчето.
Изведенки
поднаместува несв.
(се) поднаместуваат