а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднамали

поднамалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намали нешто во некоја мера, малку.
Англиски: decrease Албански: ulje
Примери:
Ги поднамаливме трошоците, ама уште треба да штедиме.
2. Намали, дојде при крај.
Англиски: lessen Албански: ulje
Примери:
Брашното поднамалило, ќе треба да докупиме.
3. (се поднамали) Се намали нешто малку, во некоја мера.
Англиски: decrease Албански: zvogëloj
Примери:
Се поднамалија количините храна.
Изведенки
поднамалува несв.
(се) поднамалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи