а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подналутен

подналутени
Вид збор: Придавка
Што се налутил малку.
Англиски: angered
Изведенки
подналутено прил.
Пример: Подналутено му се обрати на соседот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи