а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакривне

поднакривнат
Вид збор: Глагол, свршен
Накривне при одење малку, донекаде.
Англиски: limp
Примери:
Поднакривна еднаш, двапати и кога виде дека никој не го гледа, заоде право.
Изведенки
поднакривнува несв.
поднакривнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи