а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакриви

поднакриват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Накриви, постави нешто накриво.
Англиски: slant Албански: lakoj
Примери:
Ја поднакривил капата и подоко гледа во момите.
2. Накриви, искриви малку, донекаде.
Англиски: slant Албански: lakoj
Примери:
На неговите зборови таа само ја поднакриви устата и излезе од собата.
3. (се поднакриви) Се накриви, се навали малку, донекаде.
Англиски: tilt Албански: lakoj
Примери:
Товарот се поднакривил, да не падне.
Изведенки
поднакривува несв.
(се) поднакривуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи