а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакривен

поднакривениот
Вид збор: Придавка
Што се поднакривил, се настранил малку.
Англиски: slanted
Примери:
Поднакривен врат.
Поднакривен оџак.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи