а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакашла

(се) поднакашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Се понакашла малку.
Англиски: cough
Примери:
Тој се поднакашла пред да влезе во одајата.
Изведенки
поднакашлува несв.
(се) поднакашлуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи