а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднакачи

поднакачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се искачи донекаде на височина.
Англиски: climb Албански: ngjitet lart
Примери:
Дури кога поднакачи на падината, ги вире аргатите како жнеат.
2. (се поднакачи) Се качи, се искачи, се накачи малку, донекаде.
Англиски: climb Албански: ngjitet lart
Примери:
Децата се поднакачија на столчињата подобро да гледаат од прозорецот.
Изведенки
поднакачува несв.
(се) поднакачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи