а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднадуе

поднадујат; поднадуј, поднадујте; поднадув, поднадуја; поднадул; (ќе) поднадуев, (ќе) поднадуеја; (ќе) поднадуел; поднадуен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42195
1. Надуе малку, донекаде.
Англиски: pump up Албански: fryj
Примери:
Ја поднаду издишаната автомобилска гума, колку да може да вози до дома.
2. Преувеличи, направи да изгледа поголемо, поважно одошто е.
Англиски: pump up Албански: fryj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој знае да ги поднадуе работите.
3. (се поднадуе) Се надуе малку, донекаде.
Англиски: swell Албански: fryj
Примери:
Му се поднадуле кесенцата под очите од пиење и неспиење.
Изведенки
поднадува несв.
(се) поднадуваат