а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднагости

поднагостат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагости некого малку, донекаде.
Англиски: treat Албански: gostis
Примери:
Ги поднагостивме сватовите и ги испративме.
2. (се поднагости) Се нагости малку, донекаде.
Албански: gostis pak
Примери:
Се поднагостивме малку со прасево.
Изведенки
поднагостува несв.
поднагостуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи