а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаговори

поднаговорат
Вид збор: Глагол, свршен
Каже нешто само малку, донекаде.
Англиски: mention
Примери:
Тој поднаговори дека сака да се жени, ама никој не го сфати сериозно.
Изведенки
поднаговорува несв.
поднаговоруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи