а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднавикне

поднавикнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Навикне некого на нешто малку, донекаде.
Англиски: adapt Албански: mësoj
Примери:
Во домот го поднавикнале на ред и дисциплина.
2. Навикне на нешто малку, донекаде.
Англиски: adapt Албански: mësoj
Примери:
Тој во туѓина едвај поднавикнал на новата средина.
3. (се поднавикне) Се навине на нешто, малку, донекаде.
Англиски: adapt Албански: mësoj
Примери:
Се поднавикнавме некако на теснотијата во малото станче.
Изведенки
поднавикнува несв.
(се) поднавикнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи