а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаведе

поднаведат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наведе малку, донекаде.
Англиски: bow Албански: përkul
Примери:
Девојчето ја поднаведе гранката за да скине јаболка.
2. Наведе, спушти надолу малку, донекаде.
Англиски: bow Албански: përkul
Примери:
Момчето посрамено ја поднаведе главата.
3. (се поднаведе) Се наведе малку, се свие надолу.
Англиски: bow Албански: përkul
Примери:
Тој се поднаведе и го крена паднатото книжуле.
Изведенки
поднаведува несв.
(се) поднаведуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи