а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаведен

поднаведениот
Вид збор: Глагол, несвршен
Што е малку наведнат.
Англиски: bowed
Примери:
Поднаведени гранки.
Изведенки
1. поднаведено прил.
2. поднаведнат прид.
поднаведнатиот
Пример: Поднаведната глава.
3. поднаведнато прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи