а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднавали

поднавалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. навали
Англиски: tilt Албански: anoj
Примери:
Го поднавали бурето да истече преостанатото вино.
2. (се поднавали) Се накриви малку на една страна.
Англиски: tilt Албански: anoj
Примери:
Товарот на магарето се поднавалил на левата страна.
3. (се поднавали) Се потпре малку, за кусо време или нецелосно.
Англиски: incline Албански: anoj
Примери:
Тој се поднавалил малку на креветот и задремал така, непокриен.
Изведенки
1. поднавала
(се) поднавалаат
2. поднавалува несв.
(се) поднавалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи