а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднаболува

поднаболуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само во 3 л.) Боли малку или одвреме - навреме.
Англиски: hurt
Примери:
Детето го поднаболува стомакот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи