а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подметнувач

мн. подметнувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43874
1. Предмет што се подметнува под нешто.
Англиски: base Албански: nënshtresë
Примери:
Подметнувачите од хартија беа за една употреба.
2. Лице што подметнува нешто некаде или нешто некому.
Албански: zjarrvënës
Примери:
Подметнувачот на пожарот брзо го фатиле.