а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмести

подместат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21482
1. Премести нешто малку во просторот, потргне нешто од некаде.
Англиски: relocate, move
Примери:
Подмести го столчето под сенка.
Ја подмести масата да стои на рамно.
2. (се подмести) Се премести малку во просторот.
Англиски: relocate, move
Примери:
Таа се подмести подалеку од него.
Изведенки
1. подместува несв.
(се) подместуваат
2. подместување ср.
глаг. им.