а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подмачка

подмачкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21301
1. Намачка тенок слој средство за подмачкување.
Англиски: lubricate Албански: lyej
Примери:
Мајсторот ја подмачка машината за шиење и сега работи како нова.
2. Даде мито, поткуп.
Англиски: bribe Албански: lyej, jap mitë, ryshfet
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Тој добро ја подмачка работата кај попот.
Изведенки
1. подмачкува несв.
подмачкуваат
2. подмачкување ср.
глаг. им.