а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлошка

мн. подлошки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37674
1. Предмет што се става под друг предмет.
Англиски: pad Албански: send që vihet nën një send tjetër
Примери:
Под креденецот ставија подлошки да не се оштетува паркетот.
Под чашите домаќинката ставаше подлошки од резбано дрво.
2. подлога
Англиски: stand Албански: nënshtresë
Употреба: Деминутив