а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлост

мн. подлости
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12169
1. Особина на тој што е подол.
Англиски: meanness Албански: poshtërsi
2. Подла, ниска, нечесна постапка.
Англиски: nastiness Албански: veprim i poshtër
Примери:
Нејзините постапки се типични лаги, подлости и пакости.
Од страна правеше ситни подлости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК