а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлока

подлокаат; подлокал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28646
За вода - поткопа одоздола.
Англиски: undermine
Примери:
Поројот го подлокал патот.
Водите на реката ги подлокале корењата на дрвјата.
Изведенки
подлокува несв.
подлокуваат