а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлизувачки

подлизувачкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на подлизување, на додворување.
Англиски: flattering
Примери:
подлизувачки зборови
подлизувачко однесување
Изведенки
подлизувачки прил.
Пример: Подлизувачки се смешкаше и се вртеше околу стариот.