а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлизне

(се) подлизнат; подлизни (се), подлизнете (се), (се) подлизнав, (се) подлизнаа, (се) подлизнал, (ќе) се подлизнев, (ќе) се подлизнеа, (ќе) се подлизне ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51556
1. За течност - истече по садот, се излее малку од некој сад.
Англиски: pour out
Примери:
Кафето ми подлизна на масата.
2. За сад - течноста се излее по садот, тече по страните на садот.
Англиски: pour over
Примери:
Ѓезвето ми подлизна и водата се истури на подот.
3. (се подлизне) Се лизне малку.
Англиски: slide
Примери:
Старата се подлизна на мразот додека се качуваше по скалите.
4. (се подлизне) Се лизне малку со јазикот.
Англиски: lick
Изведенки
1. подлизнува несв.
(се) подлизнуваат
повт.
2. подлизнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК