а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлец

мн. подлеци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12240
Подмолен, подол, нечесен човек.
Англиски: villain
Примери:
Еден бесрамен подлец.
Тој бил подлец, безобѕирен и поткуплив.
Сите тие се крунисани подлеци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК