а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлетне

подлетнат
Вид збор: Глагол, свршен
Летне малку, кратко време и на кусо растојание.
Англиски: fly
Примери:
Пилето подлетна од дрвото, ама веднаш падна.
Изведенки
1. подлетнува несв.
подлетнуваат
повт.
2. подлетнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи