а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлесница

мн. подлесници
Вид збор: Именка, женски род
Плетена коса, мала плетенка сплетена под друга, поголема плетенка.
Англиски: braid
FlexiMac
 менување на македонски глаголи