а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлежи

подлежат
Вид збор: Глагол, несвршен
Спаѓа во нешто, е изложен на некаква контрола, ревизија, класификација и сл.
Англиски: subject to Албански: nënshtroj
Примери:
Уметничката слобода не подлежи на дефинирање.
Неговата поезија не подлежи на строга временска класификација и систематизација.
Карактеристично е што сите ракописи не подлежат во еднаква мера на редакциски исправки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи