а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлее

подлеат
Вид збор: Глагол, свршен
Истури, лее вода или друга течност под нешто.
Примери:
Подлевајќи ја бавчата, ги подлеа и жените што нижеа тутун.
Изрази
Му подлеа вода под рогозина - каже нешто угодно, добро некому, ласкаво, нешто што сака да го чуе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи