а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подланица

мн. подланици
Вид збор: Именка, женски род
Трева што расте во житото.
Латински: Caucalis daucoides Англиски: Hen's-foot Албански: lloj bari
Употреба: Ботаника
Примери:
Житото е чисто, пречисто од граор, од трторика, од зла трева подланица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи