а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлакти

(се) подлактат
Вид збор: Глагол, свршен
се налакти
Изведенки
1. подлактува несв.
се подлактуваат
повт.
2. подлактување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи