а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подлактен

подлактниот
Вид збор: Придавка
1. Што се наоѓа меѓу лактот и дланката на раката.
Албански: nënbryli, parakrahu
Употреба: Анатомија
Примери:
Подлактни коски.
2. (глаг. прид.) подлакти
Албански: parakrahu
3. Што се налактил, што се потпрел на лактите.
Албански: bryla
Примери:
Подлактена стои на прозорецот и гледа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи