а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подише

подишат; подиши, подишете; подишев, подишеа; подишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37760
Дише малку, кратко време во определени услови.
Англиски: breathe
Употреба: Медицина
Примери:
Излезе на балконот да подише свеж воздух.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК