а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисчисти

подисчистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исчисти малку, набрзина или недоволно, донекаде.
Англиски: clean off Албански: pastroj pak
Примери:
Подисчистивме малку, колку што можеше да се исчисти во овој момент.
2. (се подисчисти) Се исчисти малку, донекаде.
Англиски: clean off Албански: pastroj pak
Примери:
Со десната рака неколкупати се подисчисти, божем има прав на ското.
Изведенки
подисчистува несв.
(се) подисчистуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи