а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисцеди

подисцедат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исцеди малку, донекаде.
Англиски: wring
Примери:
Бојаџијата ја подисцеди волната и ја остави да се суши.
2. (се подисцеди) Се исцеди малку, во определена мера.
Англиски: wring
Примери:
Јамболлиите се подисцедија на плотот, ако заврне може и да се приберат.
Изведенки
подисцедува несв.
(се) подисцедуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи