а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подисуши

подисушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46041
1. Исуши малку, набрзина или само донекаде.
Англиски: dry Албански: thaj, ter
Примери:
Подисуши ги алиштата на печката.
2. (се подисуши) Се исуши малку, набрзина или само донекаде, нецелосно.
Англиски: dry Албански: thahet, teret
Примери:
Алиштата се подисушиле.
Изведенки
подисушува несв.
(се) подисушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК